top of page
Writer's picturezhytomyrnspu

Всеукраїнське літературно-мистецьке свято «Просто на Покрову»

Сьогодні наша славна Житомирщина та й уся Україна в цілому не бідні на різного роду літературні конкурси, акції, бук-фести, свята й фестивалі. Але подібного, що проходить щороку в другу суботу багрянолистого жовтня, на древній землі Коростенщини, мабуть, ніде немає. Адже Всеукраїнське літературно-мистецьке свято «Просто на Покрову» відбулося вже у дванадцятий раз і зібрало гостей майже з усіх куточків держави. «Сюди завжди хочеться їхати, бо це справжній літературний мегаполіс», – сказав свого часу заслужений діяч мистецтв України, поет з Бердичева Михайло Пасічник. Лауреат Всеукраїнської премії імені А. Малишка з Ірпіня Леонід Закордонець підтвердив ці слова, відзначивши, «що з кожним роком фестиваль цей набирає міці, стає якіснішим і видовищнішим. Відчуваєтьтся майстерність, глибока підготовча робота». Заслужений артист України, лауреат багатьох літературних відзнак Василь Довжик з Києва наголосив, що «Коростень знаходиться в центрі України, в центрі Європі, в центрі свого серця й душі і цими щедрими багатствами охоче ділиться з нами. Я завжди чекаю святої Покрови, бо знаю, що треба їхати до Коростеня на таке гарне свято, що зводить щороку з такими чудовими людьми». А поет, літературознавець з Шевченківського краю – з Черкас – Оксана Галаєва зауважила: «Приємно вперше побувати в Коростені на святі «Просто на Покрову», де на високому рівні гостинно зустрічали гостей. Висловлюю щиру подяку всім, хто причетний до його організації, і, зокрема, засновнику, письменнику Віктору Васильчуку».

«Просто на Покрову» – це мистецький фестиваль, мета якого – популяризувати сучасних українських письменників та поетів. Ми знаємо тих, чиї книги найбільше продаються, і вони не сходять з ефірів. Проте в кожній області є щонайменше 20 авторів, які пишуть чудові твори, але вони не такі популярні. Тому ми збираємо майстрів слова з різних куточків України, щоб їх впізнавали і читали», – розповів заступник Коростенського міського голови Олександр Дзиґа.

«Нам би не вдалося протягом 12 років тримати на такому пристойному рівні це свято, якби не підтримка міської ради, яку очолює шанувальник сучасної української літератури Володимир Москаленко, – поділився Віктор Васильчук. – Неабияку підтримку надають також районна рада під орудою Василя Клименка, райдержадміністрація під керівництвом Сергія Дмитрука. Не багато знайдете місць, де на подібному фестивалі очільники міста й району, як мовиться, від початку й до кінця.

…Осінь цього року, як ніколи, видалася надзвичайно привітною. Веселила сонячним промінням та тішила справжнім бабиним літом. Тож галаслива учнівська молодь Коростенщини, яка 12 жовтня брала участь в традиційному літературному вернісажі «Література свіжого повітря» (засновник В. Нечипоренко), була в піднесеному настрої і відреагувала бурними оплесками на щирі вітання міського голови В. Москаленка та В. Васильчука. І хоча означений цьогорічний творчий форум дещо розширив свою географію (участь брали й учні з Овруча та Новограда-Волинського), журі досить швидко визначило переможців. Відтак у поезії третє місце виборов Владислав Орехівський з міської гімназії, друге дісталося Денису Левківському з Овруча, а перше – Вікторії Іваненко (ЗОШ №13). У прозі на третє місце вийшла Віталіна Мєшкова з НВК №12, на друге – Олена Будзинська (ЗОШ №11), а перше виборола шестикласниця Софія Шпунтова з Новограда-Волинського. Ця тендітна й чемна дівчинка стала справжньою зірочкою всього свята. Адже наступного дня вона одержала ще й грамоту за третє місце в традиційному «Уроці прозі».

Тринадцятого жовтня гості та учасники з багатьох міст Житомирщини, Київщини, Хмельниччини, Львова, Вінниці, Балти, Рівного, Кременчука, Черкас розпочали свою «творчу ходу» з покладання квітів до пам’ятника захисникам України, меморіальних дошок: письменнику, заслуженому журналісту України Валерію Нечипоренку, поету, автору невмирущої пісні «Чорнобривці» Миколі Сингаївському, ромському поету, перекладачу Міхи Козимиренку, викладача міської школи мистецтв Анатолію Білошицькому. Наступним була музей-садиби автора пісні «А льон цвіте...», заслуженого діяча мистецтв України Василя Юхимовича в селі Сингаї. Тут, зокрема, Леонід Закордонець, Микола Семенюк, Василь Довжик та інші згадали теплими словами вдячності не тільки його, а й інших творчих особистостей, на які так багата древлянська земля. Це – Петро Сингаївський та Петро Клименко, Віктор Кордун і Руслан Квінта, Ольга Будникова, Михайло Литвинець, подружжя художників – лауреатів Шевченківської премії Трегубових, єврейський романіст на ідиш Елі Шехтман та фольклорист Василь Скуратівський. Насамкінець на обійсті було висаджено «Деревце дружби».

…У другій половині дня учасники свята, поклавши квіти до пам’ятника Тарасові Шевченку, завітали до палацу культури його імені, де їх пригощали запашним короваєм Коростенська жіноча рада (Світлана Загоруйко), а жіночий клуб «Стиль життя» (Валентина Вигівська) - козацьким кулішем та запашними пряниками у вигляді сердечок. Тутрацювали бібліотечні експозиції, книжкові ярмарки, виставки художників та майстрів прикладного і декоративного мистецтва, проводилися автограф-сесії. І вперше цього року пройшов «Коростень-бук-фест». Свою книжкову продукцію представляли Житомирський «Бук-Друк» (О. Євенок), Київське видавництво В. Карпенка, Білоцерківське – «Час змін-інформ» та інші.

А потім розпочалися літературні змагання – «Поетичний марафон» та «Урок прози», де вже досвідчені творці рідного слова, земляки-письменники спільно з початківцями і юними поетами та прозаїками прославляли Україну, воїнів АТО, славили рідний край, виборюючи честь вийти на сцену і одержати заслужену нагороду. Цього разу їх оцінювали заслужені діячі мистецтв України Василь Довжик, Леонід Закордонець, лауреати Всеукраїнських премій імені І. Огієнка Анатолій Сірик, Василь Сташук, імені В. Юхимовича – Наталка Поклад, Світлана Соболевська.

Нарешті незмінна ведуча фестивалю Світлана Васильчук, привітавши зі сцени палацу культури імені Тараса Шевченка усіх з Покровом Святої Богородиці, Днем захисника України, Днем українського козацтва та з 76-ми роковинами створення Української Повстанської Армії, запросила вручити дипломи та грамоти й призи переможцям творчих змагань очільника координаційної ради свята, Коростенського міського голову Володимира Москаленка, голову Коростенської райради Василя Клименка, заслуженого журналіста України, письменника Віктора Васильчука.

Лауреатами Всеукраїнської літературно-мистецької премії імені В. Юхимовича цього разу стали: Лілія БЕХ з Коростеня за книгу поезій «До дна не спита чаша гіркоти», Олександр КУХАРЧУК з Бердичева за книгу «Козацька Русь. Гетьман Іван Виговський» (посмертно), Володимир СВЯТНЕНКО з Брусилова за книгу «Старожитності Здвижень-краю», Василь ПРУХНИЦЬКИЙ зі Львова за книгу віршів «Корені родинні», Тетяна ЧЕРЕП-ПЕРОГАНИЧ з Києва за книгу «Осінь дорослої жінки».

Літературну відзнаку імені В. Нечипоренка одержали Ольга ПИЛИПЧУК з Кременчука за книгу «Ангели в бронежилетах» та Михайло ГЕРШКОВИЧ з Балти за книгу «З тавром життя».

Традиційну відзнаку «Барвисте слово рідного Полісся» Григорію Цимбалюку з Житомира, Софії Жуковій з Бородянки, Василю Довжику з Києва, арт-вітальні «Зорепад» з Овруча, Коростенському жіночому клубу «Стиль життя» та Віктору Васильчуку вручив народний депутат України Володимир Арешонков.

Назвала ведуча й тих, без участі кого не відбулося б цього свята. Серед них: голова правління Коросьенського заводу ЗБШ Василь Куницький, голова Коростенської райради Василь Клименко, заслужений працівник культури Леонід Беркович, начальник відділу культури Коростенської РДА Лариса Бондар, директор палацу культури імені Т. Шевченка Володимир Желєзко, його творчі колективи, директор школи мистецтв, заслужений працівник культури Володимир Демиденко, Центральна районна бібліотека імені М. Сингаївського.

Спонсороом свята став наш земляк, народний депутат України Сергій Пашинський. Інформаційні спонсори – газети «Іскоростень», «Древлянський край», «Літературна Україна», «Древлянська громада», «Українська літературна газета», ТО «Коростень-медіа», веб-сайт «Репортер Житомира», агенція «РегіоНьюс» та інші.

Наостанок додам, що на святі були обрані: «Найпопулярніший учасник свята» – Коростенський міський голова Володимир Москаленко, «Найвідоміша учасниця» – Наталка Поклад та «Геній свята» – Вадим Карпенко. А поет Микола Семенюк одержав диплом «Від вдячних земляків», казахський літературознавець, письменник Рустем Жангожа – диплом «За любов до Коростенщини». Також презентовано 11-й, випуск літературно-мистецького альманаху «Просто на Покрову», виданий за сприяння Коростенської міськради благодійною вільною газетою «Вечірній Коростень». Отож варто зазначити, що колись дощенту спалена, зросійщена Коростенщиа стала вже справді літературним мегаполісом. Скрізь звучить рідна українська мова. Тепло й затишно було в серцях і душах. «Завітайте до нас на Покрову/ У славетний Коростень-град/ Уклонитись художньому слову,/ Подивитись мистецький парад (Марія Дем)».

Світлана ЮЛІНА

НАГОРОДЖЕНІ:

«Урок прози»

Грамоти з подарунками одержали: Іван Сергієнко (Київ, 3 місце), Іванна Гурська (Коростень, 2 місце), Софія Шпунтова (Новоград-Волинський, 1 місце), «Доктором прози» визнано Миколу Скуратівського з Малина, «Академіком» – Олександра Кулеша з Житомира, «Майстром прози» – Марію Рудак з Житомира.

«Поетичний марафон»

Грамоти з подарунками одержали: Валентина Павленко (Вінниччина, 3 місце), Валерій Хмелівський (Бердичів, 2 місце), Оксана Геращенко (Коростень, 1 місце). «Молодим і перспективним» визнано Євгенію Юрченко (Черняхіващина, 3 місце), «За найбільшу любов до рідного краю» диплом 2 ступеня одержала Любов Сердунич з Хмельниччини. «Абсолютним чемпіоном» став Володимир Ященко з Коростеня.

Дипломами та подарунками були нагороджені «За найкращий творчий потенціал» – ЗОШ №13 та Гімназія №7, «За золоті руки» – художниця Марія Струтинська з Овруча, «Від вдячних земляків» – Тетяна Кереселідзе з Коростеня, «За любов до Коростенщини» – центральна міська бібліотека (Г. Боцман).

Грамотами «За участь у святі» відзначені: Коростенська районна бібліотека імені М. Сингаївського, Коростенська школа м мистецтв імені А. Білошицького, Ірина Кримська, Любов Сердунич, Тетяна Кереселідзе, Володимир Богунець, Вадим Жалюк, Лілія Бех, Оксана Галаєва, Анна Підлужна, Василь Пінчук, Ірина Лузанчук-Кримська.

Спеціальними відзнаками Коростенської жіночої ради «Джерело мудрості» та «Зернятко таланту» були нагороджені відповідно Леонід Закордонець та Софія Жукова.






28 views0 comments

Comentários


bottom of page